MBV22&23 – 31/3

31 mar 2025

Hej på er!

Nu har vi kommit till resans slut. Eleverna har precis klivit av och satt sig på bussen till flygplatsen. Vi började dagen med sovmorgon och brunch eftersom det blir en lång resdag för klassen. Gänget i byssan hade preppat och ställde fram bla fruktsallad, pannkakor, bacon, smoothie och äggröra! De har också fått göra en mellanmålsmacka att ta med sig.

Förmiddagen har de kämpat på bra. Vi har fått god hjälp med att dra igång tvättandet av sängkläder, och redan vid 10 hade vi startat dagens 6:e tvättmaskin. Riktigt imponerande!

För en månad sedan klev det ombord två klasser. Idag var det en grupp som åkte hem. Det är fantastiskt att se hur väl ungdomarna tar hand om varandra och funnit nya vänner.

Ikväll anländer nya besättningen och imorgon lämnar vi över till dem för att på onsdag ta emot nästa klass MB23B!

Jag är glad och tacksam över att ha gjort min första törn som befälhavare med det här grymma gänget. Både elever och besättning har varit fantastiska!

Vi som har seglat denna törn är Torun, Sören, Catrin, Max, Alexandra, Isak och Lars.

Tack för oss!

Varma hälsningar

Torun, Kapten

Datum: 31 Mars
Lärarloggare: Torun
Position: Puerto de la Luz (Las Palmas)
Väder: Klarblå himmel, strålande sol, 27 grader varmt, nästan vindstilla

Alla nyheter »