MB24a – 23/9
Hejsan allesammans!
Idag började dagen tidigt med att Storens (ett av seglarna) fall (en av de grejerna som håller seglet uppe) gick sönder och skapade en rejäl smäll på däck. De som hade vakt vid den tiden fick då i uppgift att dra hem seglet och säkra de under natten, vilket senare under dagen fixades till.
Vi har haft en relativt lugn och gungfri dag med lugna vindar och mycket sol! Många passade på att lägga sig på däck och sola lite. Det var också så pass att folk har kunnat ta sig ut och ligga i näten vid fören bara för att njuta.
Vi har blivit klara med genomgången för naturbruksdelen och har nu bara provet framför oss. Lektioner till kustskepparen är också i full gång och idag har vi gått igenom krysspejlning.
Många har känt sig sjösjuka de senaste dagarna men idag har det tydligt lättat upp sig och vibbarna börjar strömma in igen. Just nu sitter många i sofforna bakom oss och kollar på ”The Amazing Spiderman 2” så nu ska vi packa ihop den här loggen och kolla med dem!
Vi önskar er en fortsatt trevlig kväll, hälsningar från Alva och Mira och resten av T.S Älva.
Datum: 23/9 2025
Elevloggare: Mira & Alva
Position: Någon stans i Biscaya
Fart: runt. 6-7 knop
Beräknad ankomst till nästa hamn: 26/9 2025
Väder: Molnigt