MB22b – 25/2
Hej alla loggläsare!
Efter en stökig natt ankom vi vid nio tiden på morgonen till Puerto Estaca på El Hierro. Därefter hade vi rent skeppsstädning. Byssan bidrog sedan med en underbar lunch, som vanligt. Det serverades en krämig pasta Alfredo med kyckling och goda sallader med vattenmelon. Förmiddagen avslutades sedan med en otroligt spännande presentation med fakta om El Hierro, av vaktlag 2.
Eftermiddagen rivstartades med lektioner och stalk a fish snorkling. Det är en undersökning som innefattar att välja en fri fisk och identifiera arten utifrån levnadssätt och utseende, samtidigt som man för anteckningar i vattnet med en vattentät anteckningsbricka. Detta gjorde nästan alla idag, de som inte hann kommer genomföra en liknande senare under resan. Många intressanta fiskar hittades och många hade mycket kul på snorklingen.
Ikväll kommer vaktlag 1:s sociala aktivitet genomföras och spänningen är olidlig på båten medan vi väntar på vad som ska presenteras.
/Theodor och Siri
Datum: 25 februari 2025
Elevloggare: Theodor Norrby och Siri Högström Vaktlag 2
Position: 27° 46.954’ N 17° 54.073’ W
Väder: Soligt med friska vindar.