MB22a – 30/1
Tjenare alla läsare!
Inatt var det vaktlagskifte, så på morgonen var det ett nytt gäng som gjorde frukost till alla ombord. En efterlängtad yoghurt serverades och klassens morgonhumör lös upp. Efter en snabb städning på våra nya städområden stod alla redo iland klockan 9 på minuten (nästan), för att ta bussen upp i bergen på ön. Ovanför molnen blev vi avsläppta utanför en tät skog. Det var nog ingen som hade räknat med att det skulle vara så blåsigt, fuktigt och så kallt som det var när vi klev av bussen. Speciellt inte Gideon som enbart hade på sig linne, men han påstod att han inte frös trots vädret. Tydligen så var temperaturen uppe bland molnen inte samma som nere i den soliga hamnen. Den täta skogen bestod av en massa krokiga och mossiga lagerbladsträd. Molnen blockerade all utsikt ner från berget. Enligt guiden som klassen fick med sig hade vi otur med vädret. Ganska snabbt blev den till en början kalla promenaden en varm och svettig hajk.
Nu var alla trötta och hungriga så nu pausade klassen och plockade fram sin matlåda som det nya byssalaget hade lagat ihop. Guiden kommenterade den store och starke Gideons bröstmuskler och frågade om han hade så kallade ”breast implants”. Efter lunch fick man valet att antingen följa med bussen ner till hamnen igen, eller gå till fots ned för det stora berget. Ungefär hälften av klassen valde att gå och andra halvan tog bussen ner. Efter två timmar var klassen bara halvvägs ner för berget. Den andra halvan som vid det här laget hade kommit ombord på Älva satt och studerade inför provet som vi ska ha om två dagar. Längs med de vackra bergsklipporna hittade klassen efterlämningar från tidigare tappra klättrare. Klassen lämnade sitt eget märke till framtida generationer.
Mot kvällen var alla hungriga igen och längtade efter pizza iland. Vi samlades på en strand med varsin pizza i handen och avnjöt solnedgången tillsammans. Klassen sjöng sånger för födelsedagsbarnet Teo som nu är 19 år gammal. Kvällen avslutades med bad, men framför allt en hektisk fotbollsmatch in i det sista med allt vi hade. I det ena laget briljerade toppspelaren Klara som fintade av det andra laget om och om igen. Kaspar och Rolf fick nog och satte ned foten, bokstavligen och tacklade till henne. Klara fick frispark och gjorde mål.
Nu ska alla sandiga och blöta fotbollsproffs gå och lägga sig så att vi är utvilade och pigga för morgondagen.
Sussa sött!
Hälsningar Viktor, Kaspar och klassen
Datum: Torsdag den 30 Januari
Elevloggare: Viktor och Kaspar
Position: Puerto Vueltas
Datum för att segla vidare: Lördag den 1 februari
Beräknad ankomst till nästa hamn: Las Palmas måndag den 3 Februari
Väder: Soligt cirka 18 grader varmt



