MB22a – 28/1
Hej alla landkrabbor där hemma!
Idag vaknade vi upp på El Hierro för sista gången den här seglingen. Direkt efter frukost och städning vinkade vi hejdå till hamnen och tog kurs emot vår nästa destination, La Gomera. Inte långt efter att vi rundade vågbrytarens hörn, blev vi alla oroliga över de elever som enkelt blev sjösjuka ombord, för som de började gunga, ordentligt! Besättningen avvaktade ett tag med beslut om segelsättning för att se hur förhållandena med vind och vågor var när vi kom lite längre ut från El Hierros kust. Beslutet blev att hissa focken för att stablilisera rullningen och motorsegla hårt bidevind upp mot La Gomera. Det blev betydligt mer bekvämt, speciellt för kämparna i byssan. Däremot blev vi elever som hissade seglet genomblöta av allt vattenstänk.
Till lunch blev det ris med kycklinggryta och därefter en lektion om sjöfartens miljöpåverkan med vår jungman Odd. Mycket rolig och lärorikt med en så engagerad lärare. Efter lektionerna togs focken ned, denna gång mer torrskott. För de flesta elever blev det däremot en tupplur efter lektionen då de intensiva vågorna slukade all energi (några fräckingar slumrade även till under lektionen).
Medan vi sakta tuffade in mot vår destination serverades en mycket smaklig pasta pomodoro. Tilläggningen hade fantastiska förutsättningar och präglades av en vacker solnedgång som lös upp den hissnande bergsväggen. Dessvärre strulade det väl inne i hamnen, då Älvas hamnplats blivit tagen av semestrande tyskar. I runt en timme, i väntan på att det skulle göras plats, fick vi ligga och driva i den lilla hamnen, något Kapten Sören såklart klarade galant. Till slut kom vi på plats och när all förtöjning låg fast var det nästan kolsvart utomhus. Nu är klockan 22:00 och det är fullt liv ombord. Många elever sitter och pluggar inför klass VlIl-provet, medan byssanlaget förbereder inför slutmiddagen imorgon. Många elever valde även tidigare under kvällen att ta en tur ut på byn och fylla på godis förråden.
Datum: 28 januari 2025
Elevloggare: Elliott Ferriere Devine & Tim Marklund
Position: Förtöjda i Puerto Vueltas på La Gomera
Beräknad ankomst till nästa hamn: Las Palmas den 3 februari
Väder: Fint. Växlade molnighet och 20-22°